Termo diagnosztika

A hőkamerás vizsgálatok alapját az a fizikai tény szolgáltatja, hogy az abszolút nulla foknál (-273,15 °C) magasabb hőmérséklettel rendelkező tárgyak, infravörös tartományban (hozzávetőleg 1-15µm között) sugárzást bocsátanak ki. Ezen sugarakat szemünk nem érzékeli, mivel kívül esnek a látható fény tartományon (400-700 nm), de hő formájában képesek vagyunk érzékelni. Ez a vizsgálati típus képi formába öntve vizsgál hőmérséklet eltéréseket, azon infravörös sugárzásokból melyeket az erre a célra kialakított berendezések fel tudnak fogni, majd átalakítanak szemünk számára látható formába.
A mérés eredményére több tényező is hatással van, elsőként a vizsgálandó tárgy sugárzóképessége (ε), továbbá a környezet hőmérséklete, az átviteli közeg, környezetben levő tárgyakról érkező sugárzás, stb.. A sugárzóképességet az emissziós tényezővel jellemezzük, amely megmutatja, hogy az ideálisan sugárzó abszolút fekete testhez viszonyítva az adott tárgynak a sugárzóképessége mekkora. Az emissziós tényező (ε) 0-1 közötti értékeket vehet fel. A fekete test esetében ε=1. A mai világban használt anyagok sugárzási képessége ettől eltér, így a mérés előtt ezen adatot meg kell állapítani, hogy tudjuk milyen szinten kell a környezeti hőmérsékletet figyelembe venni. Az emissziós tényező értékének csökkenésével nő a hőmérséklet visszaverési képesség (Reflexió), mely értékének függvényében a mérésben hiba léphet fel, miként a környezeti hőmérséklet kerül előtérbe a vizsgált tárgy sugárzásával szemben. A 3. hatással lévő tényező fellépésének oka, hogy a hőkamerás vizsgálat során érintkezés nem történik, így az infravörös sugárzásnak valamilyen közegen (ez általában a levegő) kell áthaladnia. Ezen tényezők negatív hatásainak elkerülése érdekében kell a méréseket napsütés-, eső-, és páramentes időszakban, továbbá szélcsendben végezni, a mesterséges hőforrások megfigyelésével beállításával kontrollálni. A megfelelő beállításokkal és a körülbelül 15-20 °C hőmérséklet különbség kül- és bel-tér között meglétével sikeresen kapun éles képet a megfigyelt tárgyról.
Alkalmazási területek
- Általános ipari alkalmazások:
– Roncsolásmentes anyagvizsgálatok, gyártási minőségellenőrzés
– Villamos rendszerek, elektronikus áramkörök (nyomtatott áramköri lapok), illetve azok alkatrészeinek (kapcsolók-kapcsolószekrények, elosztók, fogyasztók, saruk, szigetelések) vizsgálata, ellenőrzése (túlterhelés, rövidzárlat, áramingadozás, érintkezési hibák)
– Mechanikai rendszerek, tengelykapcsolók, hajtóművek, csapágyak, szelepek, hőálló szigetelők, hőcserélők, stb. ellenőrzése
– Tartályok töltöttségi szintjének vizsgálata
– Különleges termikus követelményeknek megfelelő vizsgálatok (csővezetékek, padlófűtés) - Energiaipar és épülettechnika
– Szivárgás, tömítés, szigetelési hibák kimutatása
– Fűtő-, hűtőberendezések (klíma) ellenőrzés
– Egyéb rejtett hibák felderítése - Továbbiak: mezőgazdaság-környezet (növénytermesztés-nemesítés, földi termálforrások, szennyeződések, erdőtüzek megelőzése, szennyvízelvezetés), humán és állatgyógyászat (gyulladások, keringési zavarok)
Berendezéseink
PRO TP8S / hőkamera
IR FlexCam - Pro 320 / hőkamera
Impac - IPE 140-MB12 / IR szkenner